Drukarka do szkoły i dla nauczyciela

Wybór odpowiedniego sprzętu do wydruku dokumentów szkolnych jest nie lada wyzwaniem. Po pierwsze, nie zawsze wysoka cena decyduje o jakości. Jednak z drugiej strony, tańsze urządzenia kryją w sobie element zaskoczenia, związany z ich droższą eksploatacją.

Jest to problem, ponieważ koszty użytkowania takiej drukarki do szkoły mogą wielokrotnie przekroczyć wartość samego sprzętu. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone porady, dostępne choćby na stronie telekontrakt.pl. Podstawowe pytanie odnosi się do faktu, czy lepiej wybrać urządzenie atramentowe czy laserowe?

Przewaga tego drugiego, polega między innymi na szybkości wydruku, dlatego świetnie sprawdza się w biurach, gdzie istnieje potrzeba błyskawicznej usługi na rzecz klienta. Jeśli chodzi o tusze, tonery czy inne podzespoły, to taki podział w przypadku drukarki do szkoły ma raczej drugorzędne znaczenie. Należy zwracać uwagę na cenę sprzętu, ponieważ producenci potrafią sobie z nawiązką odrobić zyski, podczas wymiany przez klienta elementów eksploatacyjnych. Nierzadko zdarza się tak, że urządzenie akceptuje wyłącznie oryginalny tusz, mogący kosztować nawet 150 złotych. Zasadnicze zagrożenia w przypadku modeli atramentowych wiążą się też z mnogością kartridży, odpowiadających za tusze kolorowe. Im jest ich więcej, tym bardziej rośnie ryzyko, że w przypadku braku tuszu w jednym z nich, drukowanie zostanie całkowicie zablokowane. Z kolei drukarki laserowe posiadają dość często połączenie bębna z pojemnikiem, zawierającym toner. W konsekwencji oznacza to wymianę całego mechanizmu, mimo iż czysto teoretycznie, nie musiało to być koniecznością.

 

Ważne aspekty

Wydaje się, że optymalna drukarka do szkoły, z której korzystają głównie nauczyciele oraz pracownicy administracyjni, powinna wyróżniać się trzema cechami. Oszczędnością użytkowania, ze względu na potencjalnie dużą ilość drukowanych materiałów. Trwałością eksploatacji, która każe zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość pozyskiwanego sprzętu, a dopiero na dalszym etapie jego cenę. I wreszcie wydajność, polegającą na jak  najmniejszym zużyciu tuszu w stosunku do ilości drukowanych materiałów. Oczywiście przy zachowaniu optymalnej jakości. Dlatego często drukarki do szkoły są wybierane pod kątem formatu.

Na przykład A3, pozwala uzyskać większą przestrzeń na pojedynczej kartce, co między innymi przy odpowiednim ustawieniu urządzenia wpływa na charakter jego użytkowania. Dlatego warto zwrócić uwagę, na przywołaną we wstępie stronę internetową ponieważ można tam znaleźć fachowe porady, dotyczące wyboru drukarki do szkoły, a także opinie użytkowników w tej kwestii. Co ciekawe, ogólną popularnością cieszą się modele firmy Canon, które posiadają odpowiedni stosunek ceny do jakości. Dlatego są chętnie wybierane na przykład do pokoi nauczycielskich albo punktów ksero. Ponadto drugą, wielką zaletą tych urządzeń są bardzo wytrzymałe bębny i pojemne tonery, co przekłada się na niski koszt uzyskania jednej kopii. Dlatego taka drukarka do szkoły może być niezwykle racjonalnym i zdroworozsądkowym wyborem.

 

Najpopularniejsze modele

W odniesieniu do konkretnych modeli, najpopularniejszy wydaje się Canon imageRunner seria 2500. Urządzenie, które może drukować, skanować i kopiować. Dodatkowo posiada również faks, stąd jest w pełni multifunkcyjne. Niedrogie, szybkie oraz bardzo proste w obsłudze i przy tym wydajne. Jest to więc idealna drukarka do szkoły, a nawet wiele więcej. Następny w kolejności, Canon imageRunner Advance Color seria 3500 wyróżnia się intuicyjnością obsługi, czytelnym panelem oraz kompatybilnością z urządzeniami mobilnymi. Dlatego nauczyciel podczas zajęć może za pomocą smartfona, zlecić wydruk konkretnych materiałów. Jest to też świetna opcja w przypadku zapomnienia o dodruku jakichś, dodatkowych elementów. Podium pod względem popularności zamyka Canon imageRunner Advance seria 4500, gwarantujący zachowanie najwyższych standardów. Optymalizacja kosztów i czasu to niezwykle istotny argument, dlatego drukarka do szkoły powinna traktować te kwestie priorytetowo.

 

Zalety popularnych drukarek

W podsumowaniu, każdy z zaprezentowanych modeli posiada bardzo dużą pojemność, liczącą kilka tysięcy arkuszy papieru. Raz uzupełniony, pomimo wysokiej częstotliwości pracy, nie potrzebuje częstego powtarzania tej czynności. Dodatkowo są to sprzęty energooszczędne, posiadające wysokie standardy bezpieczeństwa oraz wykańczania dokumentów. Chodzi tu na przykład o zszywanie czy broszurowanie. Nie jest to już zatem typowa drukarka do szkoły, a urządzenie naprawdę wielofunkcyjne. Ogromne znaczenie ma także fakt, że dostawca tych sprzętów w porozumieniu z producentem, może dostarczyć placówkom edukacyjnym jeszcze jedną korzyść. Chodzi o gwarancję wydłużoną do 36 miesięcy, która zapewnia pełen spokój i bezpieczeństwo. Dlatego odpowiedź na pytanie o wybór najkorzystniejszej oferty, powinna być w ten sposób dużo prostsza.