Kserokopiarka mono czy kolor?

Nie ma co ukrywać, że kserokopiarka to urządzenie, które w pewnych sytuacjach jest po prostu niezbędne. Wystarczy zwrócić uwagę na funkcje tego urządzenia — kserokopiarka odpowiada za drukowanie, kopiowanie, skanowanie i wysyłanie plików na komputer. Niemniej trzeba zadać sobie pytanie, jaka technologia druku będzie najlepszym wyborem. Możliwości są dwie — kserokopiarka kolorowa i mono.

 

Weźmy pod uwagę koszty 

Być może wiele osób wychodzi z założenia, że nie ma się nad czym zastanawiać, ale rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej. Patrząc przez pryzmat realiów, podczas zakupu nowej kserokopiarki zwracamy uwagę na cenę samego modelu, jak i późniejsze koszty eksploatacji urządzenia. W tej sprawie schemat jest bardzo prosty — kserokopiarka mono powinna być tańsza niż kserokopiarka kolorowa (jeśli przyjmie się założenie, że jedyna różnica to drukowanie w kolorze lub bez koloru).

Jak można określić pozostałe różnice? Najkrócej mówiąc, konieczne jest zdefiniowanie własnych oczekiwań. Jeśli wiemy, że kserokopiarka kolorowa nie jest nam po prostu potrzebna, nie ma sensu niepotrzebnie wydawać więcej pieniędzy, skoro nie będziemy korzystać z tej funkcjonalności. Jednak jeśli chcemy mieć swobodę działania, z pewnością zapewni nam to urządzenie kolorowe.

Najlepiej wyobrazić sobie pewną sytuację — potrzebuję wydruku w kolorze, natomiast mam do dyspozycji kserokopiarkę mono. Co się dzieje w takim przypadku? Nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z czyjejś pomocy. Innymi słowy — kserokopiarka kolorowa może okazać się oszczędnością czasu i pieniędzy (mimo że kserokopiarki kolorowe są droższe). Niezły paradoks, prawda?

 

O czym jeszcze wypada wspomnieć? 

Na pewno warto nawiązać do profesjonalizmu. — czy wydruki w kolorze są bardziej profesjonalne? Są, niemniej cały czas nie wolno zapominać o oczekiwaniach. Oczekiwania determinują rzeczywistość. Jeśli (przykładowo) na wydruku miała znaleźć się oferta firmowa, kserokopiarka kolorowa najlepiej spełni swoją funkcję. W końcu nie ma nic ważniejszego niż wywarcie dobrego wrażenia na przyszłym kliencie lub kontrahencie. Z kolei kserokopiarka mono w pewien sposób nas ogranicza, bowiem nie pozwala na wydruk ważnego dokumentu w wysokiej jakości kolorze. Wtedy musimy albo szukać pomocy gdzieś indziej, albo pójść na kompromis i wydrukować ofertę w czarnym kolorze.

Warto jeszcze wrócić do tego, co zostało powiedziane na samym początku — mam kserokopiarkę mono, ponieważ nie potrzebuję kolorowej, ale co się dzieje, kiedy jednak jest inaczej? Zgodnie z tym, co było powiedziane, trzeba szukać pomocy (drukarni lub kogoś znajomego). Nie wolno jednak zapominać o tym, że pewne rozwiązania nie sprawdzają się na dłuższy czas (a przynajmniej można pokusić się o takie stwierdzenie).

Biorąc to pod uwagę należy pomyśleć o zakupie kserokopiarki kolorowej i co za tym idzie, liczyć się z większymi niż zakładane kosztami. Naturalnie kserokopiarkę można spróbować sprzedać, ale patrząc na wygodę, jaką daje kserokopiarka kolorowa, nie będziemy już chcieli tego zrobić. 

 

Kserokopiarka kolorowa – dobra inwestycja 

Przytoczone powyżej argumenty nie powinny nasuwać żadnych wątpliwości — kserokopiarka kolorowa to lepszy zakup niż kserokopiarka mono. Kolorowy model to po prostu gwarancja większych możliwości, większa wygoda oraz niewątpliwy profesjonalizm. Poza tym należy wspomnieć o cenie — kserokopiarka kolorowa może zagwarantować późniejsze oszczędności (choć kserokopiarki kolorowe są droższe). Jeśli jednak masz pewność, że bez wątpienia nie będziesz korzystać z kserokopiarki kolorowej, nie decyduj się na nią i tym samym nie przepłacaj.