Czy kserokopiarka się opłaca?

Kserokopiarka to urządzenie, z którym można się zetknąć stosunkowo często. Być może nie wszyscy się z tym zgodzą, ale jest to po prostu podstawowy element wyposażenia każdego większego biura. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to urządzenie wielofunkcyjne, bez którego po prostu bardzo często praca w biurze nie może iść sprawnie, w tym drukowanie oraz kopiowanie oryginałów dokumentów. 

 

Dlaczego decydujemy się na kserokopiarkę?

Naturalnie powody mogą być różne, ale najczęstszym jest konieczność pracy na wielu dokumentach oraz częste wydruki. W takiej sytuacji kserokopiarka jest nieocenionym rozwiązaniem, znacznie usprawnia bowiem i ułatwia nam pracę. Duże znaczenie ma też profil działalności, czego najlepszym przykładem są np. szkoły. Kserokopiarka przydaje się też w wielu firmach, zwłaszcza w działach księgowości oraz kadr. 

Skoro mowa na temat wyboru, wypada również powiedzieć coś o druku — lepiej wybrać kserokopiarkę mono czy kolorową? Odpowiadając sobie na to pytanie warto pomyśleć o tym, czy pracujemy na dokumentach kolorowych, czy też czarno-białych. Bardzo ważne jest też myślenie przyszłościowe. W przypadku wspomnianych już szkół, kserokopiarka kolorowa wydaje się koniecznością, w mniejszych firmach już niekoniecznie. Ponadto warto także wziąć pod uwagę dodatkowe funkcjonalności kserokopiarki, nad którą się zastanawiamy, aby w jak największym stopniu spełniała nasze oczekiwania. 

 

Czy używana kserokopiarka jest dobrym pomysłem?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie kserokopiarki być może pojawiło się pytanie, czy warto kupować kserokopiarkę używaną? Niestety nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ sytuacja jest taka sama, jak w przypadku decyzji o samym zakupie kserokopiarki. Nie zawsze trzeba kupować kserokopiarkę i nie zawsze musi to być nowe urządzenie. Jest to szczególnie ważne przy ograniczonych funduszach. Niemniej nie każda używana kserokopiarka jest dobrym wyborem i to samo można powiedzieć o nowych urządzeniach. Bez względu na model, na który się zdecydujemy, należy trzymać się przemyślanych decyzji spełniających nasze realne oczekiwania i potrzeby oraz sprawdzić stan techniczny urządzenia, w przypadku zakupu modelu używanego.
Zwróćmy też uwagę na tempo pracy i energooszczędność danego modelu, jednak to nie wszystko, co ma znaczenie. Istotne są też materiały eksploatacyjne.

 

Czy kserokopiarka to opłacalny wybór?

Pora dokonać podsumowania i bezpośrednio nawiązać do tytułu tekstu — czy kserokopiarka jest opłacalnym wyborem? Biorąc pod uwagę jej wszechstronność, usprawnienie pracy oraz powszechną dostępność odpowiednich materiałów eksploatacyjnych, wniosek może być tylko jeden. Kserokopiarka nie tylko wydrukuje dokumenty, może przesłać materiały na maila w formacie PDF, ale także je skopiuje. Co więcej, koszty eksploatacji kserokopiarki okazują się często o wiele niższe niż w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego. Podsumowując jest to zakup opłacalny, będący dobrą inwestycją, jednak niewątpliwie powinien być przemyślany. Na początku konieczne jest bowiem zdefiniowanie własnych potrzeb i możliwości finansowych, które powinny stanowić dla nas punkt wyjścia.