Czy dzierżawa drukarki dla firmy się opłaca?

Dzierżawa sprzętów biurowych do świetne rozwiązanie dla firm, których działalność wymaga pełnego wyposażenia miejsc pracy, ale poszukujących także rozwiązań ograniczających koszty prowadzonej działalności. Urządzeniem najczęściej branym pod uwagę w takim modelu jest drukarka – niezbędna niemal w każdym biurze, choć niekoniecznie zawsze  posiadana na własność.

 

Zalety wynikające z dzierżawy drukarki

Korzyści płynących z dzierżawy urządzeń biurowych jest wiele. Najistotniejsza z nich to możliwość dokonania znacznych oszczędności w porównaniu z zakupem sprzętu na własność. Dzierżawiąc drukarkę, nie powiększamy listy środków trwałych, a jej nabycie w takim modelu zmniejsza wysokość podatku dochodowego firmy, ponieważ wszystkie wydatki związane z obsługą umowy są kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów. Ten rodzaj rozwiązania jest niezwykle komfortowy, zwłaszcza dla młodych firm, start-upów oraz uczących się biznesu przedsiębiorców, którzy będąc na początku swojej przygody związanej z prowadzeniem firmy, chcą ograniczać wydatki, by co miesiąc móc cieszyć się płynnością finansową. Takie rozwiązanie ma swoje plusy również w sytuacji, kiedy brakuje pewności jak dalej biznes będzie skalowany i jak bardzo inwestować w wyposażenie, aby sprzętu wystarczyło dla każdego, a jednocześnie nie było go zbyt dużo. Ponadto warto dodać, że dzierżawa obecnie wypiera inne rozwiązania, takie jak leasing czy też wspomniany zakup drukarki na własność.

Zaletą dzierżawy drukarek jest możliwość jej finansowania z bieżących środków obrotowych. Stałe i przewidywalne, bo wynikające z umowy, wydatki związane z utrzymaniem urządzenia są równomiernie rozłożone w czasie, co jest niezwykle pomocne w precyzyjnym budżetowaniu kosztów, a ponadto zmniejsza ryzyko pojawienia się nieprzewidywalnych, nowych inwestycji, takich jak konieczność zakupu nowej drukarki z powodu zepsucia się dotychczasowej. Jeśli zdecydujemy się na dzierżawę drukarka pozostanie naszą własnością przez cały okres trwania umowy. Dodatkowo, współpraca z dostawcą na zasadzie dzierżawy to również dostęp do serwisu, dzięki czemu nie musimy na własną rękę poszukiwać osoby, która w razie potrzeby dokona naprawy naszej drukarki.

Jakie korzyści daje dzierżawa drukarki?

Kluczowy jest tutaj komfort użytkowania i pewność, że nawet w sytuacji awarii otrzymamy wsparcie od dostawcy sprzętu. Umowy na dzierżawę drukarek biurowych standardowo zawierają zapis gwarantujący sprawność techniczną urządzenia przez cały okres trwania kontraktu. Pełna obsługa serwisowa na telefon pomoże w kwestii naprawy usterki oraz wymieni zużyte części, pokaże jak obsługiwać urządzenie, a także – jeśli pojawi się taka potrzeba – zapewni pełną wydajność również w kwestii eksploatacji drukarki, dostarczając toner lub papier. Takie rozwiązanie pozwala optymalizować zasoby sprzętowe i osobowe, chroniąc firmę przed przestojami i spadkiem efektywności pracowników oraz zapewniając bezpieczeństwo w postaci stałego dostępu do wydruku dokumentów, np. niezbędnych do przygotowania przed ważnym spotkaniem.

Kolejnym powodem do zastanowienia się nad dzierżawą drukarki jest komfort pracy na najbardziej zaawansowanym sprzęcie, jaki dostępny jest na rynku. Firmy oferujące takie rozwiązania posiadają modele najnowszej generacji, a ich żywotność – z uwagi na regularne konserwacje zagwarantowane umową – jest dłuższa niż w przypadku standardowych produktów elektroniki użytkowej, które nie podlegają regularnemu przeglądowi. Jednak to nie koniec atutów takiego rozwiązania – niewątpliwą korzyścią jest również fakt, iż wiele firm proponuje umowy na przykład roczne, co umożliwia zaplanowanie w budżecie firmy odpowiednie na ten cel środki.

 

Prestiż i zwiększanie przewagi konkurencyjnej

Wyposażenie biura w najnowszej generacji technologie to także doskonały argument dla nowych pracowników, którzy będą zastanawiać się, czy podjęcie pracy w naszej firmie to dobra decyzja. Dostęp do sprawnych, eleganckich i łatwych w obsłudze urządzeń z funkcją drukowania stał się rodzajem pakietu socjalnego, bez którego pracownicy powoli nie wyobrażają sobie życia. Współcześnie, prestiżowe sprzęty biurowe stanowią również element uzupełniający nowoczesną aranżację wnętrza, na co z pewnością zwrócą uwagę klienci odwiedzający firmę.

Moda na modele subskrypcyjne – zarówno w obszarze związanym z prowadzeniem firmy, jak i zwykłym życiu – sprawia, że rozwiązania biznesowe oparte o dzierżawę, stają się codziennością, zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i dużych korporacjach. Wygoda, dostęp do pełnego serwisu, możliwość wykupienia urządzenia na preferencyjnych warunkach po upływie okresu umowy albo wymiana na nowszy model – to wszystko decyduje o tym, że dzierżawa zaczyna stawać się obowiązującym trendem, wypierając obecnie tendencję nabywania sprzętów biurowych na własność.