Leasing drukarki – jak to działa?

Leasing drukarki — jak to działa?

Leasing drukarki to sprawa, o której mówi się stosunkowo często, zwłaszcza w kontekście optymalizacji kosztów pracy oraz działania przedsiębiorstw. Niemniej nie musi to być równoznaczne z tym że na temat leasingu wiemy już wszystko. Jeśli leasing wydaje Ci się nie do końca zrozumiały, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem.

 

Leasing drukarki — o co chodzi?

Leasing, który kojarzy nam się głównie z samochodami, może się tyczyć również drukarek. Polega on na zawarciu umowy cywilnoprawnej między finansującym (leasingodawcą) a korzystającym z leasingu (leasingobiorcą).

Firma, która posiada drukarki, może podpisać z nami umowę leasingu, dzięki czemu korzystamy z tego urządzenia w takim samym zakresie, jak w przypadku zakupu drukarki na własność. Leasingobiorca płaci za drukarkę w ratach, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu małych przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o względy formalne, umowa określa jak długo będzie trwać wykorzystanie sprzętu.

 

Zalety leasingu

Czas powiedzieć nieco więcej na temat zalet i odnieść się do wzięcia w leasing sprzętu biurowego. Mówiąc wprost — leasing jest korzystniejszy, szybszy i prostszy. Ponadto leasing może znaleźć się w kosztach uzyskania przychodu. Warto również nawiązać do podatku VAT, otóż podatek VAT od opłat leasingowych nie musi być zapłacony w całości przy zawieraniu umowy (w przypadku zakupów na kredyt jest wprost przeciwnie).

Leasing umożliwia nam też korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu dostarczanego przez znane i cenione na całym świecie marki. Nie ponosimy na początku żadnych kosztów zakupu, które czasem potrafią być naprawdę wysokie. Ponadto, leasingodawca zapewni nam opiekę serwisową drukarki, pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia (to ważne w przypadku małej firmy, jak i dużego przedsiębiorstwa, mającego większe wymagania), a w razie awarii zadba o serwis i drukarkę zastępczą.

Warto wiedzieć, że możemy zdecydować się na leasing sprzętu nowego, jak i używanego. 

 

Warunki leasingu, czyli umowa musi zostać przeczytana

Na koniec coś, co powinno być oczywiste, ale niewykluczone, że jest wprost przeciwnie. Warunki leasingu zależą od wielu czynników i te czynniki muszą zostać ustalone z firmą, która ma w posiadaniu naszą drukarkę. 

Gdy umowa leasingowa wygaśnie, możemy wykupić naszą drukarkę na własność. 

Jak widać, leasing drukarki niewątpliwie jest dobrą decyzją, jeśli nie chcemy inwestować środków w zakup urządzenia, zależy nam na elastycznym podejściu (dobór urządzenia o odpowiedniej wydajności) i nie chcemy martwić się serwisem oraz gwarantowanymi dostawami materiałów.